Menu

Zwierzęta nasza rodzina

W tym blogu chcę przekazać wam moje spostrzeżenia dotyczące zwierząt, które osobiście hodowałam i hoduję. Pragnę podkreślić, że to co wam będę pisała są to spostrzeżenia i wiedza, którą zdobyłam w wyniku długoletnich obserwacji moich domowych pupili.

kasia4000

Witajcie po dużej nieobecności! Nie będę się Wam usprawiedliwiała, tylko wspomnę, że niedługo przerwa świąteczna, podczas której bedę z pewnością pamiętała o swoich czytelnikach. Dziś wyjątkowo nie poruszam nowego tematu, tylko wstawiam obrazek. Zachęcam Was do komentowania!!!

 

papugaruchomyobrazek01291

Nierozłączki, czy jesteście na pewno nierozłączne?

kasia4000

Witajcie, kochani! Pewnie część z Was myślała, że porzuciłam bloga, otóż nie. Ostatnie tygodnie były przeciążone obowiązkami, to chyba jest moja najdłuższa przerwa między publikowanymi postami. Bardzo Was za to przepraszam i obiecuję, że będę poświęcała Wam więcej czasu. Ku mojej wielkiej radości, pod ostatnim wpisem znalazło się wiele komentarzy, a więc trzymajcie tak dalej!

Dziś wpis zostanie poświęcony nierozłączkom, ptakom, które są uważane za "nierozłączne".Wiele osób twierdzi, że gdy z tego gatunku samiec/samica znajdzie sobie partnera/partnerkę to po śmierci jednej ze stron ubiera również partner/ka. Jest to nieprawda, a moja nierozłączka Fischera (inaczej zwana rudogłową)- Oda jest tego najlepszym przykładem. Jest również powiedzenie "zachowujecie się jak papużki nierozłączki', więc istnieje również możliwość, że osoby zaczną nazywać np. papużki faliste nierozłączkami. A jest to nieprawidłowa nazwa. 

Papuga nierozłączka. Charakterystyka gatunku.

kasia4000

Nierozłączka (łac. Agapornis)

1. Pochodzenie: Tanzania i Kenia (Afryka)

2. Średnia długość ciała: 13-15 cm.

3. Średnia długość życia: 10 lat.

4. Dymorfizm płciowy: 

    (brak, jedynie po zachowaniu)

5. Zachowanie: agresywne.

6. Hodowla: Nie są szczególnie wymagające, jeśli chodzi o utrzymanie. Mogę powiedzieć, że moje nierozłączki lubią tzw. prysznice, a w poprzednim wpisie wyjaśniłam na czym one polegają. Możliwe, że wasze papugi będą chętnie korzystały z drabinek i huśtawek. Nierozłączki mają duże, silne dzioby i nie mogą pod żadnym pozorem przebywać w drewnianych klatkach, gdyż dziobią drewno.

7. Rozmnażanie: Gniazdują w budkach lęgowych w kształcie sześciokąta. Znoszą od czterech do sześciu jaj, które wysiadują od 21 do 28 dni. Na ogół są zapłodnione tylko 3-4 jajka. W szczególności w okresie lęgowym te ptaki powinny mieć w klatce pocięte gałązki wierzby, z których samodzielnie zdejmują skórkę i znoszą do budki.

8. Przykładowe odmiany nierozłączek:

 • szarogłowa;
 • czarnogłowa;
 • rudogłowa (Fischera);
 • czarnolica;

 20160820_11.45.04

 

 IMG20160303_009

 

 

 

Papuga nimfa. Charakterystyka gatunku.

kasia4000

 

Nimfa (łać.Nymphicus hollandicus)

 

1. Pochodzenie: Australia.

2. Średnia długość ciała: 32-35 cm.

3. Średnia długość życia: 25-28 lat.

4. Dymorfizm płciowy:

 • samiczka ma mniej zabarwione policzki;
 • na spodniej stronie ogona nimfa, która jest samiczką ma prążki;

5. Zachowanie: bardzo towarzyskie.

6. Hodowla: Łatwe do utrzymania. Przy trzymaniu w klatce musi mieć dużo miejsca do latania, choć papugi wolą się wspinać. Przynajmniej moje nimfy uwielbiają tzw. prysznice. A na czym one polegają? Można je przyzwyczaić do pryskania nawet zwykłym spryskiwaczem do ubrań/roślin. W bardzo upalne dni moje nimfy rozkładają skrzydła, upominają się w ten sposób żeby je popryskać. Niestety nie udało mi się tego uwiecznić na zdjęciu.

7. Rozmnażanie: Gnieździ się w prostokątnej budce lęgowej (wymiary 30x30x35-40 cm). Znosi od czterech do sześciu jaj, a wysiaduje je 18-21 dni. Otwór wlotowy do budki powinien mieć średnicę 9 cm. Jeśli sami chcecie zbudować domek lęgowy to musicie koniecznie pamiętać, że nie może on być stworzony ze sklejki ani płyt paździerzowych, bo nie przepuszczałaby one powietrza. 

 

8. Przykładowe odmiany nimf:

 • lutino;
 • opalona (perłowa);
 • cynamonowa;
 • przygaszona;

20160819_13335720160819_13.40.491
Na następujących zdjęciach są moje niektóre nimfy, a dokładniej Stefan, Kubuś, Filipkowa, Jola, Nora i Sezamek.

 

 

 

 

Papużka falista. Charakterystyka gatunku.

kasia4000

Papużka falista (łać.Melopsittacus Undulatus)

1. Pochodzenie: Australia.

2. Średnia długość ciała: 18-22 cm.

3. Średnia długość życia: 8 lat.

4. Dymorfizm płciowy: (woskówka samca jest niebieska a samicy beżowa albo lekko brązowa).

5. Zachowanie: bardzo przyjazne wobec opiekuna, ale nie należy trzymać ich z innymi mniejszymi ptakami.

6. Hodowla: Łatwe do utrzymania. W klatce powinny mieć dużo wolnego miejsca, żeby swobodnie się poruszać. Będą się kąpały, jeśli zostaną tego nauczone od małego.

7. Rozmnażanie: Gdy rozpoczyna się okres lęgowy i chcemy rozmnażać papużki faliste wieszamy im prostokątną budkę lęgową z otworem o średnicy około pięciu centymetrów. Wieszamy ją przy jednym z otworów wejściowych klatki, drugich drzwiczek używamy do wykonywania codziennych czynności pielęgnacyjnych. W tzw. między czasie samica siedząca w domku lęgowym poszerzy sobie otwór dziobiąc drewno. Jeśli sami chcecie stworzyć budkę musicie pamiętać, żeby nie skonstruować jej ze sklejki lub płyt wiórowych, gdyż one nie przepuszczałyby powietrza. Papużka falista znosi od czterech do sześciu jaj, które powinna wysiadywać przez 18 dni.

8. Przykładowe odmiany papużek falistych:

 • Kobaltowa;
 • Oliwkowa;
 • Jasnoszara;
 • Fiołkowa;
 • Błękitna;

437

 

0091

025_3

 
Król kanarków naprawde istnieje!

kasia4000

Trębacz paryski jest uznawany za króla wśród kanarków kształtnych. Jego ciało wraz z ogonem osiąga około 19-20 cm. Występuje we wszystkich kolorach, z wyjątkiem czerwonego. Ten gatunek w szczególności wymaga częstych kąpieli, urozmaiceń żywieniowych, a także co dwa tygodnie do ich wody powinno się wlewać odpowiednią ilość preparatów witaminowych, ze względu na wyjątkowe upierzenie. Można oszacować, że jeden kanarek z tego gatunku jest wart ok. 350-400 zł.

kanarekparyskizciemnymipiorkami 

Kanarek. Charakterystyka gatunku.

kasia4000

Kanarek  (łac. Serinus canaria)

1. Pochodzenie kanarka dzikiego: Wyspy Kanaryjskie.

2. Średnia długość ciała: 10-20 cm w zależności od gatunku.

3. Średnia długość życia: 10 lat.

4. Dymorfizm płciowy: (brak, tylko wiosną hodowcy są w stanie odróżnić samiczkę od samczyka)

5. Zachowanie: towarzyskie.

6. Hodowla: Nie jest szczególnie wymagający. Uwielbia latać i musi mieć dostosowaną do tego klatkę. Bardzo chętnie się kąpie i będzie się huśtał na huśtawce, jeśli zostanie do niej przyzwyczajany od małego. Można go trzymać z innymi małymi ptakami, moje kanarki mieszkają w jednej klatce z zeberką.

7. Rozmnażanie: W okresie godowym, który zaczyna się wraz z wiosną, gdy chcemy rozmnażać kanarki musimy zaopatrzyć klatkę w  koszyczki, które z biegiem czasu zostaną wypełnione piórami, ususzonymi zielonkami itp. surowcami. Jeśli hodujecie parę kanarków powinno się powiesić dwa koszyczki, żeby samica mogła wybrać sobie miejsce lęgów. Osobniki płci żeńskiej składają od czterech do sześciu jajek. Pisklęta przychodzą na świat po 13-14 dniach i są nieopierzone oraz mają zamknięte oczy. Po ok. trzech tygodniach opuszczają gniazdo. To co młodym, trzeba podawać jest już opublikowane na mojej stronie, więc proszę uzbroić się w cierpliwość i jak będzie taka potrzeba to poszukać tego w dawniejszych postach. 

8. Kilka przykładowych odmian kanarków:

 •  Kędzierzawy;
 •  Wodnotokowy;
 •  Gloster;
 •  Londyński;
 •  Mediolański;
 •  Floreński;
 • Trębacz paryski (tzw. król kanarków)

0051

Mam siedem kanarków a wstawiam zdjęcia tylko Skwarki i Brijetty. 

Amadyna zebrowata (zeberka). Charakterystyka gatunku.

kasia4000

Zeberka (łac. Poephila guttata)

1. Pochodzenie: Australia

 

2. Średnia długość ciała: 10 cm

 

3. Średnia długość życia: 5 lat

 

4. Dymorfizm płciowy:

 • u samiczki brakuje kolorowej plamy na policzku;
 • większość odmian samic nie ma prążków;
 • samice mają mniej zabarwiony dziób;
 • samce mają na boku brązową plamkę z białymi kropkami;

 

5. Zachowanie: bardzo towarzyskie

 

6.Hodowla: Minimalna temperatura w jakiej można hodować amadyny zebrowate wynosi 15 stopni Celsjusza. Zeberki są z całą pewnością zwierzętami, które nie mogą żyć w samotności, na wolności w Australii przemieszczają się one w ogromnych stadacch. 

 

7. Rozmnażanie: Osobniki, żeby się rozmnażać muszą mieć przynajmniej po osiem miesięcy. Samice składają niewielkie białe jaja w małej budce lęgowej, uwielbiają budki otwarte. Warunki sprzyjające dobremu lęgu to odpowiednia wilgotność powietrza (możliwie duża), odpowiednie oświetlenie i dobrze odżywione ptaki. Do budki lęgowej właściciel powinien włożyć ładnie ułożone w gniazdko sianko, źdźbła traw albo mech.  Zeberka robi gniazdo bardzo niedbale oraz z takim zapałem, że zabudowuje całe wnętrze swojej budki. Złożone na tej stercie jajeczka spadają na dno budki, a poprawianie gniazd podczas wysiadywania jajeczek często niestety kończy się porzucaniem go przez ptaka albo ponownym przerabianiem go i znoszeniem nowych jajeczek. Ciągłe poprawki przy układaniu gniazda w krótkim czasie powodują wyczerpanie samiczki i zaniedbanie lęgów. Partnerzy wysiadują jaja na zmianę.

 

8. Odmiany zeberki:

 • odmiana cynamonowa;

 • odmiana biała;

 • odmiana marmurkowa;

 • odmiana pingwinowata;

 • odmiana srebrna;

 


IMG20151017_005

 Zamieściłam zdjęcie mojej zebereczki, ma na imię Tini. Jako, że jest jedna jedyna żyje sobie w klatce z kanarkami.

Po prostu ptaki!!!

kasia4000

 Ptaki- gromada zwierząt należących do kręgowców, są stałocieplne, czyli ich ciało ma stałą, określoną temperaturę (36-41stopni Celsjusza), która jest całkowicie niezależna od temperatury otoczenia;

Większość ptaków potrafi latać, dzięki piórom, które są wytwarzane przez ich skórę.

Ta grupa zwierząt nie posiada zębów, jej osobniki mają dzioby.

Obecnie stwierdzono, że istnieje około 1200 gatunków zagrożonych wyginięciem, w tym ryżowiec siwy, którego hoduję

 

IMG_20160420_123448

To się nazywa pasja!

kasia4000

Już można powiedzieć, że jako kasia4000 jestem z Wami od dłuższego czasu. Czasem dostaję od Was e-maile, w których prosicie mnie o radę albo macie do mnie inne chociażby propozycje. Niektórzy zaglądają na mojego bloga przez tylko i wyłącznie telefon, obawiam się, że ta grupa osób nie jest mała, więc jeszcze raz zamieszczam tu mój adres na pocztę: kasia40900@o2.pl.

Dzisiejszy post miał być tak jakby wstępem i oswojeniem z nową tematyką, a mianowicie charakterystykami gatunków ptaków ozdobnych, które hoduje, jednak jest bardziej wpisem organizacyjnym, więc następnym razem opiszę tak ogólnie ptaki jako kręgowce itd., a potem zajmę się charakterystykami moich ptasich pupili.

Przypominam, że moja stronka jest otwarta na wszelkie propozycje. Jeśli macie ochotę na ingerowanie w jej życie piszcie do mnie, jeśli chcecie żebym napisała na ten temat, jeśli chcecie żebym coś zmieniła. Wszystkie e-maile są zawsze mile widziane. Postaram się stanąć na wysokości zadania.  

Załączam zdjęcie Oskarowej, mojej papużki falistej. 

009

© Zwierzęta nasza rodzina
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci